בועת מחשבה

בלוג העוסק באנימה, מנגה ובתרבות האוטקו שבניהם. בלוג מחשבות רציני כמעט לגמרי, אני מניח.

קבל עדכונים מבועת מחשבה

"מעמול" הוא מגזין תרבות הרואה אור זו שנה שביעית ע"י מחלקת תרבות, יצירה והפקה של מכללת ספיר, תחת ידם המסורה של סטודנטים ממגמת המו"ל שלה. השילוב הזה, בין מגזין תרבות בעל בסיס אקדמאי לבין צוות הפקה צעיר שמוחו טרם התייבש לגמרי, כנראה מסביר את הניגוד בין דברי המערכת על כתבה העוסקת בקוספליי אשר מופיעה בגיליון קיץ 2016 של המגזין והטקסט עצמו.

מדובר בכתבת ראיון עם ביאטריס ריטנבאנד (עם הופעת אורח של נסטיה שבח) על העיסוק שלה בקוספליי, על היבטיו השונים, בעלת אורך מכובד. מכל האפשרויות היצירתיות והקלישאות השחוקות, דבר המערכת הפותח את הגיליון בחר להקדיש לה את המילים המרהיבות הבאות – "כתבות על כל מיני בריחות של צעירים לעולמות של פנטזיה […] חלקן עשויות להחריד […], וחלקן עשויות להתמיה".

זו אמירה מסקרנת, בהתחשב בכך שהיא מופיעה שורות ספורות אחרי מה שנשמע כמו הצהרת כוונת מצד מערכת המגזין – "מגמתו של 'מעמול' […] היא בין השאר להשיב מלחמה להתמעטות העניין בתרבות וברוח". על גיבנתו של הגמל נאמר מספיק, כך נדמה.

מעמול_קיץ_2016_ראיון_קוספליי_01מעמול_קיץ_2016_ראיון_קוספליי_02

מעמול_קיץ_2016_ראיון_קוספליי_03מעמול_קיץ_2016_ראיון_קוספליי_04

מעמול_קיץ_2016_ראיון_קוספליי_05מעמול_קיץ_2016_ראיון_קוספליי_06

בניגוד לדברי ההלל של המערכת על בריחה תמוהה מהמציאות, הכתבה עצמה דווקא מציגה את המרואיינת כאדם עם תחביב ואת התחביב כתחום מורכב ואמביוולנטי, כמות שהוא. אומנם זו מסגרת מעט "מקצועית" יותר מגופי התקשורת המסחריים הגדולים, מהם "הארץ" הוא היוצא מן הכלל היחיד וגם אז לא תמיד, אבל עדיין מדובר בשינוי מרענן ביחס לשגרת הסיקור לה זוכה התחום בכלל ותת-תחום הקוספליי בפרט בארץ.

הדו-שיח עם ביאטריס מצליח אפילו לספק כמה רגעים מסקרנים ומעשירים מעט. עם זאת, הוא לא לגמרי מצליח למצוא את המיקוד והאמירה שלו, בין שלל האנקדוטות שמספקת המרואיינת. לחלק מכך אחראי גם מה שמרגיש כמו שידוך-שלאחר-מעשה של ראיון ה"נספח" בעמודים האחרונים, של נסטיה שבח, שלא מוזכר כלל עד שהוא מופיע לפתע – תזזיתי ולא מפותח.

ניתן למצוא את הגיליון בימים אלו ברשתות "סטימצקי" ו"צומת ספרים", בעלות צנועה של 55 ₪.

תגיות:
  1. Sharon כתב,

    לגבי הערת דבר המערכת – יצא לי להתנהל מול מוזיאון טיקוטין בהקשר תערוכת הקוספליי שמוצגת עכשיו, והם ביקשו שאשלח להם מידע במייל על קוספליי שישמש אותם להדרכות. עכשיו, הייתי בהדרכה בתערוכה של האראג'וקו שהייתה שנה שעברה, והייתה שם טיפה נימה מתנשאת בסגנון של "היפנים בגיל 18 נפרדים מאופנת ההאראג'וקו, אבל המערביים שבאים ליפן… הם נתקעים". כאילו יש משהו לא בסדר בלהמשיך עם האופנה ברגע שעברת את גיל 18.
    אז כששלחתי להם מידע על קוספליי כפי שביקשו ממני, כתבתי להם פסקה ענקית שבה אני מבקשת לא להציג את הקוספליי כתחביב של מטורללים מנותקים מהמציאות, אלא מדובר באנשים רגילים שגם עובדים ולומדים ומשרתים בצבא וכל זה.
    בקיצר ביום פתיחת התערוכה, הדבר הראשון שאוצרת המוזיאון אמרה בנאום הפתיחה היה "קוספליירים הם אנשים רגילים" או משהו כזה. מאוד התרגשתי חחח
    זה מאוד "סקסי" להציג קוספליירים כחבורת תמהונים, וצריך להזכיר לגופים האלה שזה מאוד לא מכבד את האנשים העוסקים בתחביב להתייחס אליהם ככאלה.


הוספת תגובה